Srijeda, 14 svibnja, 2025
spot_img
Više

    Najnovije objave

    Kakva su pravila tranzita i povratka u zemlje u okruženju ?

    Slovenija

    Nema ograničenja kretanja između Slovenije i RH za građane Slovenije. Prigodom turističkog ulaska u RH Slovenci moraju predočiti rezervaciju smještaja u smještajnom objektu ili dokaz o vlasništvu nekretnine ili plovila ili neku drugu pisanu potvrdu za opravdani razlog dolaska (poziv na sastanak, pogreb, liječnički pregled/zahvat i sl.). Nema obaveze samoizolacije prilikom prelaska granice između Slovenije i Hrvatske i obrnuto.

    Njemačka

    Za državljane Savezne Republike Njemačke prilikom turističkog ulaska u Hrvatsku vrijedi također obaveza predočenja rezervacije smještaja.

    Za državljane SR Njemačke  također nema obavezne mjere  samoizolacije prilikom ulaska u Hrvatsku. S obzirom da je Hrvatska članica EU-a s izrazito dobrom epidemiološkom slikom, većina regija u Njemačkoj ne propisuje obvezu samoizolacije za svoje državljane pri povratku iz Hrvatske: Bavarska, Sjeverna Rajna-Vestfalija, Baden-Württemberg, Rheinland-Pfalz i Niedersachsen. Isto se očekuje ovih dana i od regije Hessen.

    Putovanje između Njemačke i Hrvatske kroz Austriju i Sloveniju teče nesmetano uz posjedovanje dokumenta kojim se potvrđuje rezervacija smještaja u Hrvatskoj i obavezu prolaska bez zaustavljanja. Preporučuje se provjera važeće odredbe na graničnim prijelazima prije kretanja na put.

    Češka, Slovačka i Mađarska

    Strani turisti koji su državljani Češke, Slovačke i Mađarske prilikom turističkog ulaska u RH moraju predočiti rezervaciju smještaja u smještajnom objektu. Za njih isto nema obveze samoizolacije prilikom ulaska u RH. Za sada međutim pri povratku moraju u samoizolaciju 14 dana. Prema aktualnim i neslužbenim informacijama, za građane Češke, Slovačke i Mađarske očekuje se da neće biti potrebno provoditi samoizolaciju prilikom povratka iz Hrvatske od 29. svibnja, a točni datumi bit će poznati idućih dana.

    Austrija

    Državljani Austrije, turisti, kao i svi ostali iz EU-a, kod ulaska u RH moraju imati potvrdu o rezervaciji smještaja  sa svim podacima. Za državljane Republike Austrije nema obveze samoizolacije prigodom ulaska u Republiku Hrvatsku. Za sada ipak moraju u samoizolaciju 14 dana nakon povratka u svoju zemlju.  Prema aktualnim neslužbenim informacijama, za državljane Austrije očekuje se da od početka lipnja neće biti potrebno provoditi samoizolaciju prilikom povratka iz Hrvatske.

    Ostale zemlje EU-a

    Strani turisti koji su državljani zemalja EU-a prilikom ulaska u RH moraju imati službenu rezervaciju smještaja u smještajnom objektu, a ni za njih ne postoji obveza samoizolacije prilikom ulaska u RH, osim ako se pri graničnoj kontroli da je osoba bila u konatktu sa osobom zareženom virusom covid 19. Prema aktualnim i neslužbenim informacijama, tijekom lipnja bi za goste iz zemalja s povoljnom epidemiološkom slikom trebala biti ukinuta samoizolacija prilikom povratka iz Hrvatske, ali točni datumi znat će se idućih dana. Pratiti ćemo razvoj događaja i izvješćivati.

     

     

    Latest Posts

    Ne propustite

    Newsletter

    Ostanite u kontaktu i primajte najnovije savjete!