Petak, 4 listopada, 2024
spot_img
Više

    Najnovije objave

    Dantes Anketa – pitanje svih pitanja

    Što bi država trebala napraviti za iznajmljivače?

    Na ovo smo pitanje dobili 1.078 odgovora.

    Dio tih odgovora prenosimo u originalnom obliku u završnom osvrtu na našu zajedničku prvu i veliku anketu. Hvala Vam drage čitateljice i čitatelji na iskrenom i otvorenom iznošenju svojih stavova i prijedloga. Posebno nam je drago što ste se odazvali iz svih krajeva Hrvatske – Slavonije, Središnje Hrvatske, Jadranske Hrvatske, iz svih većih gradova ali i s otoka i brdsko – planinskih krajeva. Ovo je zaista reprezentativni uzorak hrvatskih iznajmljivača – domaćina obiteljskog smještaja.

    Na predstavnicima vlasti, osobito onima koji oblikuju prijedloge zakona i podzakonskih akata, je da pročitaju, poslušaju glas naroda. Ove će informacije biti korisne i udrugama i strukovnim udruženjima koja zastupaju interese iznajmljivača.

    Nastojat ćemo objediniti sve rezultate analize ankete i integrirati ih u jedno izvješće. U svakom slučaju na našoj web stranici www.dantes.com.hr možete i dalje čitati , kopirati, slati dalje sve informacije.

    „Država bi za početak trebala izboriti i odigrati na internacionalnoj razini zaštititi i osigurati dobar položaj iznajmljivačima u općoj turističkoj ponudi i eu, balansirati s nametima, dati poticaje“.

    „Davati poticaje za domaće goste kao što je na primjer napravila Slovenija“.

    „Definirati razliku između iznajmljivača i rentijera“.

    „Osigurati manje zaraženih i vratiti Hrvatsku na zelenu listu“.

    „Osigurati pravovremene informacije za goste. Punktove za testiranja. Plan zbrinjavanja za oboljele i zaražene u mjestu gdje borave. Kod nas je ove godine sve izostalo umjesto da se to sve znalo već na početku pandemije. Kako su to napravile Turska i ostale zemlje koje se bave ozbiljno turizmom. Nama se turizam događa. Njega ne odrađuju profesionalci. Zakazali su na svim nivoima. Uredno primaju plaće cijelu godinu, ne rade ništa.“

    „Država bi trebala voditi konzistentnu politiku u odnosu na privatne iznajmljivače, na vrijeme donositi propise za nastupajuću sezonu i osigurati stalnost u primjeni istih, te smanjiti financijski pritisak na sektor privatnog iznajmljivanja.“

    „Država i lokalna samouprava bi trebale raditi na uređenju pristupni cesta i pomorskog dobra,a ne da vlasnici objekta financiraju cestu,rasvjetu,dovod priključaka.“

    „Država nije tu da samo uzima, već mora poticati vraćanjem ubranog u vidu velikih ( kanalizacija, uređenje poplavnih voda, heliodroma, žičare,…) i malih (opg, solari, energetske uštede, bazeni,..) projekata.“

    „Educirati kadar i uvesti im kodeks lijepog ponašanja.Djelatnici iz dodirnih državnih institucija bi trebali biti ljubazniji i pokazati vise razumijevanja za naše upite, jer oni su tu zbog nas. Kad uredno izmirujem sve svoje obveze, onda imam pravo na pomoć i ljubaznost istih.“

    „Edukacija, branding destinacija, okvir za integraciju s ostalim subjektima u turizmu, jasnija komunikacija nameta i digitalizacija plaćanja.“

    „Eliminirati nelegalne iznajmljivače, stimulirati uređenje kuća( pogotovo fasada i okućnica) uz ponudu financiranja, potaknuti nadzor uličnih prodavača a i lokalnih prodavača roba na kioscima nekvalitetnih prehrambenih proizvoda ( lažno deklariranih) čime se varaju turisti na razne načine…., kontrola koncesija na plažama kao i pomorskog dobra općenito sl.“

    „Fiskalne mjere, vaučeri za domaće tržište (primjer Slovenije u kojoj su vaučeri ove godine ‘spasili’ turistički sektor)“

    „Imati više razumijevanja za iznajmljivače – lokalce koji stanuju i žive cijele godine na određenom području. Fama o velikoj zaradi neka se usporedi s bilo kakvim drugim poslom gdje treba prvo investirati, raditi pa nakon troškova imati što ostaje. Problem su iznajmljivači koji su kupili nekretnine isključivo radi iznajmljivanja i profita za sve ostalo nemaju razumijevanja. Mislim na odnos s gostom u koji moraš također uložiti svoje vrijeme. Sva davanja kod takvog iznajmljivanja idu lokalnoj zajednici gdje isti ima prebivalište ili je registriran a ne ostaje tamo gdje se smještaj iznajmljuje. Problem su svi koji imaju nekretnine i koji iste ne koriste samo za sebe već cijelo ljeto ili godinu iznajmljuju bez kontrole i bilo kakvih davanja.“

    „Ishoditi moratorij na kredite kod banaka, vratiti davanje poticaja za unaprjeđenje usluge, naročito na kontinentu.“

    „Izaći u susret…čuti probleme“„

    „Ja sam zadovoljna onim što je država napravila do sada, ne znam što kažu iznajmljivači koji nisu ostvarili nikakvu ili jako malu dobit“

    „jasnu komunikaciju i jasne mjere oko suzbijanja iznajmljivanja na crno i neprijavljivanje gostiju kojih na žalost ima i više nego što mislimo“

    „Kao prvo onu turističku članarinu vratiti na staro, plaćanje postotka po prihodu. I ne naplaćivati pomoćni ležaj.“

    „Kategorizirati u skladu s današnjim vremenom. Važnija je kvaliteta i posebnost, od prosječnosti i forme.“

    „Kompletna regionalizacija sustava! „

    „Komunicirati s bankama mjere za iznajmljivače…U pravilu banke nameću uvjete, a Vlada sluša. Trebalo bi biti obrnuto.“

    „Konačno ih prepoznati kao hrvatski brand i dati im veću podršku. Korona je pomogla nekima od vladajućih da prepoznaju obiteljski smještaj kao hrvatsku posebnost i prednost, a godinama se pričalo o tome da ga ima previše i da treba poticati hotelijerstvo.“

    „Konkretno za male iznajmljivače više promovirati na svjetskim sajmovima turizma (ipak imamo veći promet nego hoteli)“

    „Ukinuti porez 25% na proviziju prema agencijama (Booking.com ima ured u Zagrebu a mi koji nismo u sistemu PDV-a moramo si ga i sami izračunavati!!!)”

    „Kontrola nad slovenskim nekretninama, neprijavljeni iznajmljivači“

    „Kontrolirati disko klubove i masovna okupljanja. Zarada pojedinca nanijela je štetu široj društvenoj zajednici i samoj državi.“

    „ Krediti s počekom i za one koji se bave iznajmljivanjem kao penzioneri na duži period uz klauzulu da netko može preuzeti obvezu kredita u slučaju smrti. Npr penzioneri iznajmljivači ne mogu dignuti kredit na duži period radi starosti“.

    „Maksimalno pojednostaviti posao iznajmljivača, stimulirati ulaganja u destinacije i u kapacitete, kao i u prateće servise i edukacije iznajmljivača, i u produženje sezone, ne povećavati namete.“

    „Manja davanja. Smanjiti pdv za turizam.“

    „Manji porezi, zabraniti radove u sezoni koji smetaju turistima iako bio tzv kapitalni projekt.““

    „Mi smo nositelji turizma i zaslužujemo bolji odnos u svim segmentima. Opća svijest, a pogotovo zahvaljujući medijima, je da je ovo lagan posao. Nikome od nas apartmani nisu poklonjeni. Puno je tu osobnog truda i novca uloženo. Pitajte nas kako naše žene i muževi provode vikende, dok se drugi brčkaju i sunčaju.“

    „Mnogi od nas su u kreditima, pomoći iznajmljivačima da odgode otplatu.Poraditi na sigurnosti od zaraze svih ljudi, domaćih a tako i gostiju.“

    „Moratorij produžiti na kredite, ukinuti plaćanja ove i sljedeće godine, vise nas oglašavati.“

    „Naći model oporezivanja samo za period u kojem iznajmljivač doista iznajmljuje npr 6-9 mj bez da odjavljuje pa ponovno prijavljuje paušalno iznajmljivanje . Ovako plaća porez i ostala potraživanja na osnovi cijele godine“

    „Najbolje ništa, jer čim država nešto krene raditi samo će nas uvaliti u veće probleme. Dokaz ovoj tvrdnji su svi noviteti koje su uveli i koje uvode. Malom iznajmljivanju najteže pada neizvjesnost i odsustvo konstantnosti pravila i zakona. Zadnja nebuloza s tur. članarinom je toliko biserna da je ni Alan Ford ne bi „

    „Nama koji imamo mirovinu 2500 kn svakako dati 4000 kn jer mi živimo od svog apartmana a ove godine su radi nemara ili krive procjene stožera,gosti otkazali.Jer ja sam imala rezervacije napravljene sve u vrijeme korone.“

    „Naplatit pdv stranim agencijama kao sto su Boooking i Airbnbi a ne da mi plaćamo pdv na njihovu dobit sto mi uopće nije jasno.Ja platim Državi i turističkoj zajednici porez na ono sto ja zaradim,ali mi nije jasno zašto moram platit pdv na njihovu zaradu.Volio bi dami netko to objasni jer mislim da nema logike.“

    „Napravila je odličan potez prema iznajmljivačima smanjenjem davanja prema istoj. Tako treba nastaviti, jer tako nas podržava“

    „Napraviti nešto poput bookinga i Airbnb“

    „Ne dozvoliti plaćanja nameta unaprijed. Što više marketinških aktivnosti. Izbaciti ikakva plaćanja za pomoćne krevete. Javno i precizno objavljivati gdje i kako se troše sredstva boravišne pristojbe i TZ članarine. Mijenjati svake 4 godine direktore TZ.“

    „Ne povisiti davanja jer uz sve troškove,režije i sl. moglo bi se desiti da nam se većini isplati davati u dugoročni najam, a apartmane ugasit.“

    „Ne tražiti ispunjenje svih obveza kao da je normalna sezona, čak i nove namete.Riješiti problem oko tv. Pristojbi.Manje, više svi iznajmljivačima koriste nekakve pakete T-coma, A1, B-neta koje je država dala i naplaćuje koncesiju za njih, a mi moramo ponovo plaćati tv pretplatu HRT-u. Zašto dvostruko plaćanje??? ”

    „Ne trpati sve iznajmljivače u isti koš vezano uz prihod od iznajmljivanja. Nisu ni turističke mjesta sva isto atraktivna a održavanje košta skoro svugdje isto. Napraviti 3,4 razreda s obzirom na prihode. Ja osobno zarađujem ispod 35tkn kako mogu imati davanja išta kao i netko sa 100t. Ili čak preko toga. Na temelju toga definirati novi paušal.“

    „Neka snizi davanja da možemo preživjeti cijelu godinu i svake godine nešto obnoviti.“

    „Nikako naplaćivati BP na pomoćni ležaj, jer njega koristi dijete, koji je oslobođeno plaćanja BP. Za ovu godinu oprostiti 50% paušala.”

    „Novi booking portal s normalnom provizijom u skladu sa situacijom . obavezno smanjiti sva davanja, jer će puno iznajmljivača odustati od izdavanja svog smještaja s obzirom na troškove neće biti rentabilno.Neka dobro računaju koja je računica, doći u susret iznajmljivačima ili neefikasno podizati porezna davanja!“

    „Obraniti legalne iznajmljivače od nelojalne konkurencije (rad na crno).“

    „Odobriti HABOR-ove kredite za bolja ulaganja u smještaje i ukinuti TZ i ostale namete. Omogućiti iznajmljivačima kandidirati se na EU projekte“

    „Odraditi promociju na novim (zanemarenim) tržištima s velikim potencijalom tipa Poljska“

    „Olabaviti s kategorizacijama. Previše suludih propisa, forsiraju rekategorizacije, a prema anketama/statistikama na svjetskoj razini imamo kvalitetan smještaj. Onaj tko nije kvalitetan, njega će samo tržište eliminirati. Previše mijenjanja zakona iz godine u godinu, koji idu nama na štetu, te je teško raditi dugoročne planove.“

    „Olakšati davanja barem u rangu ove godine i preuzeti na sebe organizaciju postupanja i troškova u slučaju zaraze kao sto je npr napravila TZ Mali Lošinj. Napraviti analizu koje TZ to mogu same, a kojima treba pomoć.“

    „Olakšati nabavu svega potrebnog za iznajmljivanje, zarada od iznajmljivanja ne pripada u cjelini iznajmljivaču-ulaganja, krediti, pranje, čišćenje, struja, voda, naplaćeni i po domaćinstvu i po krevetima za goste, radi toga razmišljanja kako izrabljujemo goste cijenama itd…“

    “ Olakšati vođenje administracije kod plaćanja pdv-a stranim agencijama i svesti to na minimalni paušal ili još bolje naplatiti od agencije!“

    „Omogućiti moratorij na kredite. „

    „Osigurati da susjedne nam države budu pravodobno informirane o situaciji, te zahtijevati da se ne zatvaraju granice, staviti državu pod regije“

    „Osigurati povoljne kreditne linije za opremanje objekata dodatnim sadržajima i proširenje kapaciteta. Snažno promovirati prednosti smještaja u domaćinstvu koji se pokazao traženim u “novom normalnom”. Samostalne smještajne jedinice, minimalni kontakt s domaćinom pruža maksimalnu sigurnost u okolnostima u kojima živimo.“

    „Osloboditi nas poreza za ovu godinu. Poticati poljoprivredu , poduzetništvo i industriju kako se ubuduće ne bi oslanjala samo na turizam.“

    “ Osloboditi nas svih davanja do sljedeće sezone. Omogućiti kredite za likvidnost. Neki od nas neće moći platiti režije tijekom zime, a o kreditima da ne govorimo.“

    “Osvijestiti konkurentnost i prednosti dobrog privatnog smještaja i malih hotela u odnosu na masivni hotelski smještaj tipa kruzera.“

    „Pa kao što je to slučaj u npr. poljoprivredi, nikada mi nije bilo jasno zašto i privatni iznajmljivači nemaju neke poticaje ili olakšice (osim za izgradnju bazena). Ispada da iznajmljivači svoju djelatnost doslovno sve sami financiraju i nikakvi im se troškovi ne priznaju kao olakšice, a istovremeno poprilično pune proračun. Jako me ljuti i sistem paušalnog plaćanja davanja (porez, turist. i boravišne pristojbe). To je doslovno “uravnilovka” i ne znam niti jednu drugu djelatnost u kojoj davanja nisu vezana uz prihode. Smatram to nepravilnim i smatram da bi se to svakako treba promijeniti.“

    “ Početi voditi politiku koja nas podupire i uključiti i ostatak države u turizam ( Slavonija s domaćim proizvodima npr)“

    “ Podijeliti državu na regije, županije pri kreiranju izvješća za turiste (kao što to čini Njemačka za Hrvatsku)“

    “Podržati nas u našim naporima,ipak mi doprinosimo priličan prihod i smatram da turizam nisu samo “sobe” već da je dosta toga povezano s iznajmljivanjem“

    “ Pokrenuti hrvatski booking portal (s 5% provizijom za iznajmljivače)“

    „ Pomoć lokalnoj zajednici u unapređenju prirodnih ljepota ,jezero Jošava ,Mlinac Đakovačka Breznica nekad poznato lječilište s termalnom vodom“.

    „Pomoći da, Zagreb, saniramo oštećenja novcem koji mi godinama dajemo državi.“

    “ Ponuditi nekakve razumne programe za poboljšanje kvalitete smještaja, i agresivno to poticati. Bila to zvjezdica više, bazen, parkirno mjesto. Npr. mogla bi se poticati ugradnju solarnih panela koji ne bi služili samo zagrijavanju vode već i predaju viška energije u mrežu. Toliko objekata na Jadranu, neka svaki drugi stavi solarne panele i da se to predavanje viška energije (tijekom zime kad isto ima sunca a većina objekata je prazna ili poluprazna čak i cjelokupne energije) pojednostavi, svi bi imali koristi. Kuće bi postale generatori a ne samo spavaonice. O dobrom PR-u da ne govorim. Također, mislim da bi trebalo postrožiti uvjete za gradnju novih objekata da sačuvamo ovo malo obale bez betona, te se radije posvetiti unaprjeđivanju postojećeg stanja. Postrožiti kontrole, ali i pojednostaviti šumu propisa, da se prosječan iznajmljivač može lakše u njima snaći i udovoljiti im, da razina usluge bude ujednačenija. Također, podacima s eVisitora ove godine se vrlo lako može utvrditi koliko je noćenja bilo u nekategoriziranom smještaju, tzv. “prijatelja”. Sumnjam da su se oni koji iznajmljuju na crno držali maksimuma od 15 prijavljenih prijatelja po godini.“

    Za kraj jedan od anketiranih domaćina predlaže: „Država bi generalno trebala smanjiti svoja potraživanja kako bismo svi u zemlji mogli pristojno živjeti“

    S ovom željom se opraštamo od poslovne 2020. godine i želimo svima vama, drage čitateljice i čitatelji, miran Božić u krugu najmilijih, zdravlje i svako dobro u boljoj 2021. godini.

    Dantes.com.hr

    Latest Posts

    Ne propustite

    Newsletter

    Ostanite u kontaktu i primajte najnovije savjete!